Co to jest wodociąg?

Wodociąg, zwany też instalacją wodociągową lub instalacją wodną to rodzaj instalacji, sieci czy też obiektu, którego zadaniem jest transportować wodę i zaopatrywać w nią odbiorców. Mogą to być osoby fizyczne, które korzystają z wody w swoich mieszkaniach, a mogą to być firmy, które używają wody w celach przemysłowych. To podstawowe informacje dla osób, które poszukują odpowiedzi na pytanie co to jest wodociąg na przykład zadane uczniom w szkole.
Wodociąg zaczyna swój bieg u źródła wody. Może to być studnia głębinowa, rzeka, jezioro czy inny sztuczny zbiornik. Tam znajdują się pompy, które pompują wodę do pierwszego odcinka wodociągu. Taka woda, jeszcze w żaden sposób niefiltrowana i nieuzdatniona zazwyczaj wędruje do przedsiębiorstwa wodociągowego, gdzie właśnie przechodzi szereg procesów, których zadaniem jest uczynić ją zdatną do zamierzonego użytku. A najczęściej jest to zdatność do picia. W tym celu woda jest filtrowana w szeregu filtrów biologicznych, chemicznych i fizycznych, a w razie potrzeby także uzdatniana, np. pierwiastkami korzystnymi dla zdrowia człowieka, jak np. jod czy fluor. Czasem są to związki chemiczne, które mają zapobiegać obniżeniu jakości wody i jej zanieczyszczeniu czy psuciu się. Takim związkiem chemicznym jest chlor. Stamtąd woda wędruje już bezpośrednio do odbiorców.
Skoro już wiadomo, co to jest wodociąg, to teraz warto podać kilka szczegółów. Wodociągi dzielą się na zewnętrzne, czyli przebiegające poza budynkami, wewnątrz gruntu, oraz na wodociągi wewnętrzne, czyli ich odcinki przebiegające wewnątrz budynków. W dzisiejszych czasach wodociągi zazwyczaj są zbudowane z rur. Dawniej, gdy nie znano odpowiednich technik, wodociągi były odkryte i miały formę kanałów. Obecnie przebiegają one w rurach, najczęściej betonowych, metalowych lub, coraz częściej, wykonanych z tworzyw sztucznych. Oczywiście, nieodzownym elementem wodociągów są pompy, dzięki którym można wodę doprowadzić w tereny położone wyżej niż źródło, a w szczególności na poszczególne kondygnacje budynków.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *