Co zrobić jak zalewa nas woda w domu?

Zalanie mieszkania nie jest rzadkim zjawiskiem. Prawie każdy miał do czynienia z zalanym mieszkaniem. Awaria instalacji hydraulicznej najczęściej pojawia się w starszych mieszkaniach. Kiedy doszło już do awarii, należy odciąć dopływ wody. W tym przypadku bardzo ważny jest czas. Im szybciej zareagujemy, tym straty będą mniejsze. Następnie należy zadzwonić po pogotowie hydrauliczne, które usunie awarię. Wiele nowoczesnych pralek posiada czujniki odcinające wodę w przypadku awarii. Drugim dobrym rozwiązaniem jest zainstalowanie czujnika wody.

Nie można zapomnieć o przeglądzie elastycznych wężyków. Przegląd instalacji należy robić co najmniej raz do roku. W przypadku dłuższego wyjazdu powinniśmy zakręcić główny zawór wody. A jak to wygląda od strony prawnej? Zalanie mieszkania wiąże się z dużymi kosztami i szkodami. W przypadku odszkodowania najważniejsze jest ustalenie sprawcy. Co zrobić jak zalewa nas woda w domu? Najlepiej skorzystać z pomocy prawnej. Pierwszym etapem jest ustalenie zniszczeń i ich dokumentacja. Osoba poszkodowana musi udokumentować straty za pomocą aparatu.

Drugi krok to sporządzenie protokołu zniszczeń. W sporządzaniu protokołu bierze również udział sprawca zniszczeń, przedstawiciel wspólnoty mieszkaniowej lub zarządca nieruchomości. Istnieje możliwość zlecenia ekspertyzy rzeczoznawcy. Ustali on źródło wycieku i osobę odpowiedzialną za niego. Najczęściej źródło zalania pochodzi z piętra powyżej. Trzeba pamiętać, że w ścianach znajdują się różnego rodzaju instalacje. To również z nich może pochodzić wyciek. Tego typu instalacje są własnością wspólną. Podsumowując. Za instalacje poziome odpowiada właściciel, a za instalacje pionowe wspólnota mieszkaniowa. A więc właściciel zalanego mieszkania po określeniu skąd pochodzi wyciek może dochodzić roszczeń od sąsiada. Osoba poszkodowana musi wystosować pismo z wezwaniem do zapłaty (listem poleconym z potwierdzeniem odbioru). Gdy sprawca nie chce pokryć szkód sprawę można skierować na drogę postępowania cywilnego.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *