Jak wybudować wodociąg?

Jedną z najważniejszych prac jakie trzeba wykonać budując lub remontując dom jest z pewnością wykonanie wodociągu czyli domowej instalacji doprowadzającej wodę. Zazwyczaj przebiega ona przez ogród czy posesję dlatego dobrze trzeba zaplanować jej przeprowadzenie, zakupić potrzebne materiały i sporządzić odpowiedni kosztorys.

Wodociągi to zazwyczaj dosyć skomplikowane konstrukcje dlatego ich budowę najlepiej powierzyć wyspecjalizowanej firmie. Budowa wodociągu wymaga nie tylko dokładnego planowania ale również wielu pozwoleń niezbędnych do rozpoczęcia prac. Pierwszym krokiem jaki musi wykonać inwestor czy właściciel budynku to złożenie w zakładzie wodociągowym wniosku o wydanie warunków zaopatrzenia w wodę. Trzeba do niego dołączyć akt własności działki i jej mapę z zaznaczonym planowanym przyłączem. Zakład wodociągów dokładnie określa warunki na podstawie których może zostać zrealizowana budowa wodociągu określając wszystkie szczegóły i wymagania dotyczące projektu oraz dołączając wzór umowy jaka będzie obowiązywała po zakończeniu prac. Dopiero gdy znane są warunki techniczne można przystąpić do wykonania końcowego projektu przyłącza. Musi on zostać opracowany przez projektanta którego specjalizacją są właśnie wodociągi.

Ukończony projekt wymaga jeszcze zatwierdzenia w zakładzie wodociągowym i w lokalnym Starostwie w wydziale Uzgodnień Dokumentacji. Jest on ważny przez 3 lata i w tym czasie powinno się przystąpić do jego realizacji. Firma której zleciliśmy jego budowę powinna zapewnić wszystkie niezbędne materiały, narzędzia i pomoc wykwalifikowanych pracowników. Mimo, że zazwyczaj staramy się jak najbardziej zminimalizować koszty budowy domu czy innego budynku, to jednak wodociągi wymagają materiałów najwyższej jakości. Zastosowanie tanich i niesprawdzonych może w krótkim czasie doprowadzić do awarii instalacji. Jej skutki w przypadku np. pęknięcia rury i zalania pomieszczeń czy ogrodu, mogą być często katastrofalne i bardzo trudne do usunięcia o wysokich kosztach już nie wspominając.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *