Oczko wodne w ogrodzie

Urządzanie ogrodu to niełatwe zadanie. Co roku staje przed nim tysiące ludzi, którzy przeprowadzili się z mieszkania w bloku do wymarzonego domku jednorodzinnego. Niezależnie od wielkości podwórka, musimy włożyć niemało wysiłku, by zagospodarować racjonalnie tą przestrzeń. A trudno jest już się wybić, ponieważ większość pomysłów na urządzenie ogrodu została już wykorzystana i to wielokrotnie. Ale mniejsza o to, przejdźmy do pomysłów!

Modne ostatnimi czasy stały się oczka wodne. Są to miejsca, gdzie możemy na przykład hodować ryby, ale najczęściej tworzone są po to, aby dodać uroku ogrodowi. Budowa oczka wodnego nie jest skomplikowaną sprawą, jeśli mówimy o małym obiekcie. Jeśli chcemy stworzyć staw, będziemy potrzebowali ciężkiego sprzętu budowlanego typu koparka lub wywrotka. Budując oczko wodne w ogrodzie musimy też pomyśleć o systemie filtracji wody, ponieważ ta stojąc długo w jednym miejscu stanie się mętna i cuchnąca. Ale o tym w dalszej części. Zacznijmy od podstaw, czyli przygotowania terenu pod nasz obiekt. Musimy wykopać odpowiednio dużą dziurę w ziemi. Po jej wykonaniu, nie możemy po prostu nalać do środka wody. Przepuszczalność górnej warstwy gleby spowoduje, że woda ta natychmiast wsiąknie i tyle będzie z naszego oczka. Musimy wyłożyć dno specjalnym materiałem, który nie pozwoli wodzie przedostać się głębiej.

Kolejną sprawą jest wcześniej wspomniana filtracja wody. Niezależnie od tego, czy w naszym oczku będziemy hodować ryby czy nie, filtracja to obowiązek. Inaczej woda szybko zmętnieje, a po wierzchu pływać będą nieczystości i zawiesiny. Nie będzie to miły widok, a przecież właśnie dla niego budujemy oczko wodne w ogrodzie. Jeśli natomiast naszym celem jest również hodowla ryb, musimy zastosować filtrację wyższego stopnia. W takiej sytuacji warto zatrudnić firmę, która wykona dla nas całą inwestycję, ponieważ może nam nie wystarczyć wiedzy i zaangażowania. Po wykonaniu oczka należy pamiętać, że pompa filtrująca musi pracować cały czas. Nawet kilkugodzinny przestój może przynieść złe skutki dla jakości wody w oczku.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *