Wodociągi w Chojnicach

System wodociągowy składa się z wielu współpracujących ze sobą elementów. Jego budowa może wydawać się trudna i skomplikowana i czasem istotnie taka jest, ale prawdziwy fachowiec z pewnością poradzi sobie z ogarnięciem każdej instalacji. W dalszej części pobieżnie omówimy jak budowany jest system wodociągowy i jakie są jego najważniejsze składniki, a także na co zwracać uwagę by uniknąć powstania przecieków i nieszczelności.

Każda instalacja wodociągowa ma swoje źródło w pompowni. To tam przetłaczana jest ciecz i nadawane jest jej ciśnienie. Czasami rolę tego miejsca pełni wieża ciśnień, do której woda jest najpierw wtłaczana rurami, a później z wysoko umieszczonego zbiornika spływa grawitacyjnie do odbiorców. Taki system możemy spotkać w wielu miejscach w Polsce. Na przykład wodociągi w Chojnicach wykonane są z częściowym zasilaniem przez stację pomp, a odleglejsze osiedla zaopatrywane są przez lokalne wieże ciśnień. Wieża taka, mimo że powszechnie uznawana jest za konstrukcję przestarzałą, ma pewną niezaprzeczalną zaletę. Umożliwia ona kompensację braku ciśnienia w wodociągu w razie awarii pomp lub braku prądu elektrycznego do ich zasilenia. Dopóki zbiornik nie opróżni się całkowicie, odbiorcy nawet nie zdają sobie sprawy, że doszło do jakiejś awarii. Jeśli tylko zostanie ona naprawiona zanim woda w rezerwuarze się wyczerpie, dostawa wody będzie nieprzerwana.

Dalszą częścią jest instalacja wodociągowa, która jest systemem rur umieszczonych na odpowiedniej głębokości pod ziemią. Wodociągi w Chojnicach umieszczone są zazwyczaj na głębokości pomiędzy półtora a dwa i pół metra pod ziemią. Głębokość ta musi być odpowiednia, aby woda w rurach nie zamarzła w zimie. Przyjmuje się tutaj, że poziom przemarzania gruntu to około metr, choć zależy to od lokalnych warunków. Półtora metra jest głębokością bezpieczną. Kolejne na drodze wody do odbiorcy są już tylko: główny przyłącz domowy, zawory odcinające przed i za wodomierzem, oraz wpięcie do domowej instalacji. W ten właśnie sposób woda trafia do naszych kranów.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *